Jak działa fotopułapka? Przydatny sprzęt myśliwski do monitorowania lasu

Jak działa fotopułapka? Przydatny sprzęt myśliwski do monitorowania lasu

Fotopułapki zwane są również kamerami leśnymi. Wszystko dlatego, że najczęściej używają ich myśliwi czy leśniczy do monitorowania terenów leśnych. Niejeden łowczy przekonał się, jak przydatnym sprzętem potrafi być fotopułapka. Co to jest, jak działa i ile kosztuje fotopułapka?

Jak działa fotopułapka? Sprzęt ułatwiający polowanie

Jak działa fotopułapka? Zasada działania tego urządzenia jest bardzo prosta. Sprzęt ma dwie podstawowe funkcje – czujnik ruchu oraz kamerę. W momencie, gdy czujnik ruchu wykryje poruszający się obiekt, kamera uruchamia nagrywanie. To, co stanie się potem zależy od rodzaju fotopułapki. Istnieją tego typu urządzenia podłączone do sieci GSM, a więc sieci komórkowej. Po zarejestrowaniu obiektu mogą wysłać nam nagranie za pośrednictwem MMS lub na maila, abyśmy mogli od razu zobaczyć, co to jest. Fotopułapka bywa więc coraz częściej stosowana na prywatnych posesjach, w firmach czy magazynach, jednak nadal znajduje zastosowanie w myślistwie.

 

 

 

Kiedy wiemy już, jak działa fotopułapka, możemy rozważyć jej zastosowanie podczas polowania. Nocne łowy mogą okazać się wyjątkowo owocne przy użyciu tego sprzętu. Jeśli dodatkowo wyposażymy naszą broń w nasadkę termowizyjną, na przykład THUNDER TH35PC marki HIKVISION albo nakładkę noktowizyjną NV-007S firmy PARD, możemy osiągnąć naprawdę zachwycające wyniki.

Sygnał, że zwierzyna jest na pobliskiej polanie, gdzie rozłożyliśmy fotopułapkę, a następnie szybki bieg we wskazane miejsce i celny strzał oddany dzięki sprzętowi termowizyjnemu lub noktowizyjnemu. Warto rozważyć zakup fotopułapki, aby usprawnić nie tylko nocne łowy.

Ile kosztuje fotopułapka? Atrakcyjne ceny mogą zaskoczyć

Warto wejść na liczne portale aukcyjne czy sklepy internetowe, aby sprawdzić, ile kosztuje fotopułapka. W zależności od typu fotopułapki mogą różnić się ceną. Zwykle jednak waha się ona od 300 do nawet 1000 złotych. Spośród dostępnych na rynku pozycji możemy wyróżnić:

  • Fotopułapki GSM – działają zgodnie z zasadą opisaną wyżej, a więc dzięki karcie SIM mają podłączenie do sieci GSM i za jej pośrednictwem wysyłają powiadomienie albo nagranie na wskazany numer telefonu, email bądź serwer FTP.
  • Fotopułapka bez GSM – ten typ fotopułapki nie wysyła żadnych nagrać czy powiadomień. Uruchamia się w momencie wykrycia ruchu i zapisuje obraz na wymiennej karcie pamięci typu SD.
  • Fotopułapka z WiFi – ta fotopułapka może połączyć się z siecią internetową, przez co pozostając w niewielkiej odległości, możemy przechwytywać obraz i pliki na inne urządzenie.
  • Fotopułapka z GPS – dzięki funkcji GPS możliwe jest zlokalizowanie kamery na mapie Google Maps. Może się to okazać przydatne w przypadku zgubienia lub kradzieży urządzenia.

Aby dowiedzieć się, ile kosztuje fotopułapka i czy cena ta jest adekwatna, warto sprawdzić funkcje konkretnego modelu, a także jakość, w jakiej wykonuje on nagrania.

Fotopułapka – czy jest legalna? Sprawdzamy podstawy prawne

Istnieje wiele wątpliwości prawnych, które wiążą się z zastosowaniem urządzenia, jakim jest fotopułapka. Czy legalne jest rejestrowanie innych ludzi lub terenu w taki sposób? Co polskie prawo mówi na ten temat? Zamontowanie fotopułpaki na monitorującej naszą posesję jest w pełni legalne. Przy wybieraniu miejsca na sprzęt musimy się upewnić się, że obiektyw kamery urządzenia nie nagrywa posesji sąsiada. Wtedy naruszamy jego prywatność.

Co jednak z ustawianiem tego typu urządzenia w lesie? Przecież to właśnie w takim wydaniu myśliwemu najczęściej przydaje się fotopułapka. Czy jest legalna instalacja urządzenia na dowolnej gałęzi w lesie i obserwacja terenu? Jak się okazuje tak – obserwacja zwierzyny nie łamie żadnych przepisów, o ile oczywiście las nie leży na terenie prywatnym, którego właściciel nie wyraził zgody na montaż fotopułapki. Może się też zdarzyć, że oprócz zwierząt kamera urządzenia uchwyci wizerunek jakiegoś człowieka, na przykład spacerowicza czy grzybiarza. W takiej sytuacji jako właściciele urządzenia mamy zakaz rozpowszechniania takiego nagranie, bowiem jest to łamanie przepisów RODO.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl