Jak polować na sarny? Porady, sprzęt, podstawy prawne

Jak polować na sarny? Porady, sprzęt, podstawy prawne

Sarny to jedne z najpospolitszych w Polsce zwierząt łownych. Spotkać można je dosyć powszechnie na terenach leśnych i polnych. Jak polować na te płochliwe stworzenia? Polowanie na sarny może być niesamowitym przeżyciem niezależnie od stażu łowieckiego.

Polowanie na sarny – co należy wiedzieć o zwierzętach z rodziny jeleniowatych?

Sarny należą do rodziny jeleniowatych. Występują na terenie całego kraju, chociaż w różnym zagęszczeniu. Samice saren nazywamy kozami, samce rogaczami, a młode koźlętami. Gatunek ten żyje w stadach nazywanych rudlami. Jak polować na sarny? Zwierzęta te znane są ze swojej płochliwości. Bardzo czułe uszy (zwane łyżkami) są w stanie wyłapać nawet najmniejszy szmer ze sporej odległości, z kolei umięśnione nogi (w slangu myśliwskim cewki) ułatwią sprawną ucieczkę. Dlatego do polowania warto się dobrze przygotować, zarówno przez dobór odpowiedniego sprzętu, jak i wcześniejszą obserwację zwierzyny.

 

 

Przede wszystkim nie warto na polowanie na sarny ruszać samemu. Najlepiej wziąć ze sobą doświadczonego podprowadzacza, który będzie pomagał w przepędzeniu saren na tor naszego strzału. Ważna jest też odpowiednia broń. Sugerowany kaliber to .223, a typ broni zależy od odległości, z jakiej będziemy strzelać. Jeśli zbliżamy się do zwierzęcia na około 50 metrów, dobrym wyborem będzie broń gładkolufowa, na przykład dubeltówka. Z kolei z większych odległości warto strzelać z broni o lufach gwintowanych. Jeżeli polujemy w nocy, warto wyposażyć lunetę broni w nasadki z technologią termowizji albo noktowizji, lecz nie w przypadku polowania na sarny. To z pewnością usprawni łowy przeprowadzane w świetle księżyca.

Kiedy rozpoczyna się sezon na sarny? To powinien wiedzieć każdy myśliwy.

Okres ochrony saren przypada po 30 września i trwa aż do rozpoczęcia sezonu łowieckiego w maju. Obejmuje on jednak tylko rogacze. Od 1 października do 15 stycznia można więc polować na kozy i koźlęta. Prawdziwy sezon na sarny przypada jednak w dwóch bardzo konkretnych momentach roku. Po pierwsze w maju, na samym początku sezonu łowieckiego. Zwierzyna od paru miesięcy nie była niepokojona w swoich ostojach i jej czujność jest uśpiona. Stąd też polowania przynoszą lepsze efekty, zwierzyna jest ospała po zimie i łatwiej ją ustrzelić. Drugi okres intensywnych polowań przypada na przełom lipca i sierpnia.

Dlaczego właśnie wtedy polowanie na sarny jest tak skuteczne? Wtedy właśnie zwierzęta te przeżywają swój okres godowy. Kozy wydają dźwięk zwany mikotem, którym nawołują rogacze. W legowiskach pojawiają się wówczas wyjątkowo dorodne i okazałe samce, których upolowanie jest dla niejednego myśliwego powodem do dumy. Dlatego właśnie przełom lipca i sierpnia to najintensywniejszy sezon na sarny. Rogacze mogą mieć naprawdę pokaźne poroże o zróżnicowanej formie – od szpicaków, przez widłaki aż po wyjątkowo rzadkie ósmaki. Oprócz tego stosunkowo łatwo trafić na nietypowe myłkusy, np. korkociągi, szydła czy peruki. To wszystko sprawia, że samce saren stanowią wyjątkowe trofeum w kolekcji każdego myśliwego.

Dowiedz się jak polować na sarny i wyrusz we wspaniałą łowiecką przygodę

Przed polowaniem na sarny dobrze poznać jest zwyczaje lokalnej rudli, poobserwować ją jakiś czas, może nawet wytropić ostoję. Przydać się tu może pozostawiona w lesie fotopułapka. Warto wiedzieć, że sarny najczęściej trzymają się brzegów lasów, ze względu na bogatsze w pożywienie poszycie leśne. Latem bardzo chętnie przenoszą się na bezdrzewne tereny polne oraz korzystają z lokalnych wodopojów. Wśród rogaczy panuje struktura hierarchiczna zależna od wieku – młodsze samce z reguły ustępują starszym. Rogacze w przeciwieństwie do kóz reagują na zaniepokojenie charakterystycznym dźwiękiem, tak zwanym brechaniem lub szczekaniem. Im mniej samiec szczeka, tym jest starszy.

W zależności od warunków i zwyczajów konkretnej rudli warto dostosować swój sposób polowania. Jak polować na sarny? Można to robić paroma metodami: na podchód, na zasiadkę, na wab lub z podjazdu. Jak już wyżej wspomniano, wszystko zależy od naszych preferencji i konkretnej sytuacji. Polowanie na sarny to nie tylko samo wymierzenie i strzał. Trzeba znać zwyczaje danej rudli i wiedzieć, gdzie jej szukać. Oprócz poroża warto zwrócić uwagę na suknię sarny, sinożółtą lub czerwonobrązową od maja do października, przez resztę roku popielatobrązową. Oprócz tego charakterystyczne lustro na zadzie zwane również chustką lub naleśnikiem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl