Noktowizja to popularna technologia wśród myśliwych. Jej działanie opiera się na odczytywaniu fal o częstotliwości niewidocznej dla ludzkiego oka. W efekcie możliwe jest rozpoznanie zwierząt w warunkach ograniczonego oświetlenia albo nawet całkowitej ciemności. Jest to niezbędne wyposażenie dla wszystkich osób, które chcą skutecznie polować w nocy i o zmroku. Jak działa noktowizor i jak go używać?
Jak działa noktowizor? Poznaj szczegóły tej imponującej technologii
Choć noktowizory mogą kojarzyć się z bardzo nowoczesnym rozwiązaniem, już niedługo urządzenia tego typu będą świętować sto lat istnienia. Pierwsze sprzęty powstały w 1926 – konstruktorem prototypów był szkocki inżynier John Logie Baird. Potem, w latach 30. ubiegłego stulecia, do rozwoju tej technologii przyczynił się amerykański uczony rosyjskiego pochodzenia Vladimir Zworykin, który wbudował w urządzenie elektrooptyczny przetwornik obrazu. Co ciekawe, od wtedy podstawowa zasada działania pozostała praktycznie taka sama, mimo ulepszeń dotyczących precyzji i jakości komponentów.
Od lat konstruktorzy i inżynierowie prześcigają się, aby stworzyć jak najlepszy noktowizor. Jak działa takie urządzenie? W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że zwiększa ono zakres widzialnego dla ludzkiego oka światła. Nasz wzrok odczytuje obraz na podstawie światła odbitego od różnych przedmiotów, które jest następnie analizowane przez mózg. Czułość oka jest jednak ograniczona: noktowizor lepiej wyłapuje światło w gorszych warunkach, takich jak półmrok czy ciemność. Jego funkcjonowanie opiera się na wykorzystaniu podczerwieni, która jest odbijana od obserwowanych obiektów i odczytywana przez urządzenie. W rezultacie otrzymujemy charakterystyczny, zielony obraz, który dość wyraźnie przedstawia otoczenie. Wiedząc już, jak działa noktowizor, warto także poznać zasady, dzięki którym będzie to skuteczne i bezpieczne wyposażenie myśliwego.
Jak używać noktowizora? Najważniejsze porady i informacje
Przede wszystkim należy podkreślić, że takie urządzenia nie nadają się do użytkowania w dzień. Binokulary czy lunety noktowizyjne są przeznaczone do widzenia w warunkach półmroku lub nawet całkowitej ciemności. Jeśli światło jest zbyt intensywne, można bardzo łatwo przepalić przetwornik, przez co sprzęt stanie się całkowicie nieprzydatny. Warto o tym pamiętać także przy przechowywaniu noktowizora – powinien on być trzymany w szczelnie zamkniętym pojemniku czy torbie.
Powyższa zasada to jedna z najbardziej podstawowych wskazówek dotyczących tego, jak używać noktowizora. O czym jeszcze warto pamiętać? Kolejna istotna kwestia to konstrukcja, jaką charakteryzują się lunety i monokulary noktowizyjne. Są to urządzenia wyposażone w dość delikatne komponenty – trzeba zatem uważać, aby ich nie upuścić lub nie uderzyć nimi w twardą powierzchnię. Dotyczy to zwłaszcza nakładek noktowizyjnych przeznaczonych do mocowania do broni. Podstawą jest w tym przypadku mocny, solidny montaż, dzięki czemu w momencie strzału i gwałtownego odrzutu nakładka nie odczepi się od lunety. W takiej sytuacji przydatne będą pierścienie do lunet i inne podobne akcesoria, które pozwolą w szybki, łatwy, ale i solidny sposób przytwierdzić dane urządzenie do broni.
Nocne polowania i noktowizor: jak działa taki sprzęt i co warto o nim wiedzieć?
Czy urządzenie korzystające z noktowizji można zamontować na każdej lunecie lub lornetce? Jest to jak najbardziej możliwe – wystarczy wyposażyć się w odpowiednie pierścienie lub inne komponenty. Noktowizor może być montowany odprzodowo na lunecie lub z boku, na okularze. Ważne jest jednak, aby monokular był wyposażony w przetwornik odporny na wstrząsy – dzięki temu całość będzie bezpieczniejsza i bardziej wytrzymała. Co istotne, w Polsce i niektórych sąsiadujących krajach używanie nasadek noktowizyjnych na lunecie dziennej jest zakazane prawnie.
Aby uchronić przetwornik przed przepaleniem, warto przechowywać go z założoną osłoną obiektywu. Należy również pamiętać o wymianie baterii od razu, gdy się zużyją – zbyt długie trzymanie wyczerpanych akumulatorów może skutkować rozlaniem się szkodliwego płynu. Gdy nie korzystamy z noktowizora, upewnijmy się, że jest wyłączony. Dzięki temu można będzie zmniejszyć ryzyko uszkodzenia przez zbyt intensywne światło. Przy okazji zakupu takiego sprzętu warto wyposażyć się ponadto w płyn i pędzelek, które pozwolą sprawnie czyścić optykę urządzenia, by zachować najlepszą jakość obrazu.
Przenośny sprzęt myśliwski w twojej kieszeni, czyli jak zrobić noktowizor z telefonu
Dzięki dostępnym obecnie rozwiązaniom nie zawsze trzeba inwestować w dedykowany sprzęt, by móc polować w nocy. Jak zrobić noktowizor z telefonu i czy jest to w ogóle możliwe? Odpowiedź zależy od modelu urządzenia – od ok. 2020 roku na rynku dostępne są smartfony z tzw. sensorami ToF. Skrót ten oznacza „time of flight”, czyli „czas przelotu”. Taki sensor działa nieco inaczej niż noktowizor: obraz jest tworzony na podstawie pomiaru czasu, który minął od wysłania wiązki podczerwieni do jej ponownego odebrania.
Ta technologia jest coraz popularniejsza, a w sklepach z aplikacjami można bez problemu znaleźć oprogramowanie do obsługi sensorów z różnymi funkcjami. Czy jednak taka funkcja przyda się na polowaniu? Głównym minusem jest dość niska jakość obrazu – specjalistyczne urządzenie zapewnia znacznie lepsze efekty. Warto jednak obserwować rozwój tej technologii, która prawdopodobnie już niedługo będzie oferować dokładniejszy obraz.