Kalendarz polowań 2024

Kalendarz polowań 2022

Myśliwi wiedzą, że polować nie można wtedy, kiedy przyjdzie na to ochota. Istnieją gatunki objęte całoroczną ochroną, inne natomiast znajdują się pod ochroną okresową. Aby wiedzieć, kiedy zaczyna się sezon łowiecki, przyda się kalendarz polowań 2024.

Kalendarz polowań 2024: zwierzyna gruba. Kiedy można ruszać na łowy?

Sezon łowiecki to ekscytujący czas dla każdego zapalonego myśliwego. Przygotowując się do jego rozpoczęcia, warto zadbać nie tylko o swój sprzęt, lecz także poznać podstawowe informacje o gatunkach i terminy, w jakim możliwe jest polowanie na nie. Koniecznie zaopatrz się w najnowszej generacji produkty z kategorii noktowizja i termowizja. Poniżej znajduje się kalendarz polowań 2024 na zwierzynę grubą oraz ciekawe fakty o tych zwierzętach.

 

 

 

 

Jeleń szlachetny

Terminy polowań na przedstawicieli gatunku jelenia szlachetnego to od 21.08 do końca lutego na byki, od 01.09 do 15.01 na łanie oraz od 01.09 do końca lutego na cielęta. Jeleń szlachetny należy do drugiego pod względem wielkości zwierzęcia płowego w Polsce. Osobniki żyją w chmarach, czyli grupach, którym przewodzi doświadczona łania licówka.

Daniele

Aby wiedzieć, kiedy ruszać na łowy, niezbędny jest aktualny kalendarz polowań 2024. Kiedy można polować na daniele? Sezon łowiecki na byki i cielęta rozpoczyna się 01.09, a kończy 28.02. Na łanie kończy się jednak wcześniej, bo już 15.01. Ciekawostką jest, że w przeciwieństwie do jeleni szlachetnych, daniele nie biorą kąpieli błotnych. Tak samo, jak one, należą jednak do zwierzyny płowej.

Jeleń Sika

Jeleń Sika został sprowadzony do Polski z krajów Dalekiego Wschodu, między innymi Japonii i Korei, na przełomie XIX i XX wieku. Niestety, bardzo negatywnie działa na roślinność w miejscach, które zamieszkuje. Gatunek ten przenosi groźne choroby, a także krzyżuje się z jeleniami szlachetnymi, dając płodne potomstwo, zagrażając tym samym spójności genetycznej. Od dnia 01.04.2022r. Jeleń sika został włączony do listy gatunków zwierząt inwazyjnych (IGO) i podlega innym przepisom wykonawczym.

Sarna

Od kiedy trwa sezon polowań na sarny? Polować na kozły można od 11.05 do 30.09, a na kozy i koźlęta od 1.10 do 15.01. Sarny to najpospolitsze w kraju zwierzęta łowne.

Dziki

Jak wskazuje kalendarz polowań, sezon na dziki trwa przez cały roku.

Terminy polowań na ptactwo. Te gatunki ustrzelisz w tym roku!

Aby móc legalnie polować, niezbędna jest legitymacja członkowska Polskiego Związku Łowieckiego, pozwolenie na posiadanie broni, a jeżeli polujesz przy pomocy ptaka łowczego, konieczny będzie dokument na to zezwalający. Kiedy rozpoczynają się okresy polowań na ptactwo?

Bażanty

Na koguty z tego gatunku można polować od 1.10 do końca lutego. Na kury, wyłącznie na terenie ośrodków hodowli, w których prowadzi się wolierową hodowlę bażanta, okres polowań trwa od 1.10 do 31.01.

Kuropatwy

Terminy polowań na kuropatwy rozpoczynają się od 11.09, a okres ten trwa do 21.10, natomiast w drodze odłowu do 15.01. W Polsce nie ma wielu przedstawicieli tego gatunku, a ich ilość w roku zależna jest od temperatury latem i zimą.

Jarząbki

Jarząbki to ptaki, które najliczniej występują w polskich górach. Aby ich populacja rosła, potrzeba lasu bogatego w pożywienie. Sezon łowiecki na jarząbki rozpoczyna się 01.09, a kończy 30.11.

Słonki

Słonka to ptak o ubarwieniu beżowym, popielatym, często z rudymi refleksami. Rozpoznać go można dzięki charakterystycznemu, długiemu dziobowi. Jak podaje kalendarz polowań, polować na słonki można od 01.09 do 21.12.

Gołębie grzywacze

Gołębie grzywacze to gatunek pospolity, spotkać go można nie tylko w lasach, lecz także miejskich parkach czy ogrodach. Polowanie rozpoczyna się 15.08, a kończy 30.11.

Łyski

Na łyski polować można między 01.09 a 31.12. Ptaki te w Polsce są dosyć licznym gatunkiem, a najczęściej spotkać je można nad zarośniętymi zbiornikami wodnymi.

Gęsi

Nie wiesz, kiedy należy ruszać na łowy? Terminarz polowań to najlepsze miejsce, aby poznać kluczowe dla myśliwych z całej Polski daty. Na gęsi gęgawe, zbożowe oraz białoczelne polować można od 1.09 do 21.12, a na terenie województwa wielkopolskiego, dolnośląskiego i zachodniopomorskiego, do 15.01.

Okresy polowań na zwierzynę małą/drapieżniki – Borsuki, tchórze i inne

Jak można uzyskać uprawnienia do polowania? Koniecznym jest odbycie całorocznego stażu w kole łowieckim lub ośrodku hodowli zwierzyny, odbycie szkolenia prowadzonego przez PZŁ, a także pozytywne złożenie egzaminu, przed powołaną przez PZŁ komisją.

Zające szaraki i dzikie króliki

Okresy polowań na zające szaraki i dzikie króliki rozpoczynają się już 01.11, trwają do 31.12, na drodze odłowu natomiast do 15.01.

Piżmaki

Sezon łowiecki na piżmaki na terenach rybackich obrębów hodowlanych trwa przez cały rok. W innym przypadku, można na nie polować między 11.08 a 15.04.

Jenoty, szopy pracze oraz norki amerykańskie

Na te trzy gatunki małych ssaków myśliwi mogą polować przez cały rok.

Tchórze i kuny

Tchórze i kuny, zarówno domowe, jak i leśne mogą być tropione przez cały rok, jeżeli dzieje się to na terenach obwodów łowieckich, gdzie występuje głuszec lub cietrzew. W innym przypadku polować można od 01.09 do 31.03.

Lisy

Od 1 czerwca do 31 marca można polować na tym terenie, gdzie spotkać można głuszczca lub cietrzewia przez cały rok.

Borsuki

Tak samo, jak w przypadku lisów, od 1 września do 30 listopada, a na terenach, gdzie spotkać można głuszczca i cietrzewia: przez cały rok.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl