Myślistwo w Polsce – co musisz wiedzieć, aby zostać myśliwym?

Myślistwo w Polsce – co musisz wiedzieć, aby zostać myśliwym?

Jak zostać myśliwym? Koszt, sprzęt i pozwolenia

Myślistwo jako pasja stanowi niejako próbę własnego charakteru, wyzwanie przezwyciężenia siebie. Oprócz niezaprzeczalnych aspektów polowania, takich jak kontakt z naturą czy poczucie przygody, myśliwi troszczą się o przyrodę przez gospodarkę łowiecką, dbanie o bioróżnorodność. Bycie myśliwym to nie tylko strzelanie do zwierzyny, lecz także reintrodukcja gatunków na danym terenie, uzupełnianie paśników, uprawianie poletek czy pasów zaporowych. Jeżeli wiesz już, że chcesz uprawiać myślistwo w Polsce, pora zadać sobie pytanie: Jak zostać myśliwym?

Przygoda przyszłego myśliwego rozpoczyna się od stażu w lokalnym kole Polskiego Związku Łowieckiego. Myślistwo jest w naszym kraju szeroko regulowane i bez nadzoru PZŁ nie można legalnie polować. Staż trwa dwanaście miesięcy. W trakcie tego roku stażysta integruje się z innymi członkami koła, uczestniczy w działalności łowieckiej i dowiaduje się jak zostać myśliwym. Koszt takiego stażu to minimum 1000 złotych. W sumę tę wlicza się wiele składowych, między innymi koszt nabojów na strzelnicy. Po złożeniu wniosku o staż kandydat otrzyma książeczkę, która w trakcie kolejnych myśliwskich aktywności będzie uzupełniania.

 

Jakie dokumenty należy mieć, aby uprawiać myślistwo w Polsce?

Myślistwo w Polsce można uprawiać tylko po odbyciu odpowiedniego szkolenia. Szkolenie to zwykle rozpoczynane jest pod koniec rocznego stażu w lokalnym kole PZŁ. Jego cena waha się od 1,5 do 2 tysięcy złotych, w zależności od koła. Po szkoleniu kandydat przystępuje do egzaminu. Sprawdza się podczas niego, jak dobrze kandydat poznał myślistwo. Polowanie wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Sprawdza je właśnie egzamin, który składa się z części pisemnej, części ustnej, a także sprawdzianu strzeleckiego na strzelnicy. Po jego zdaniu następuje oficjalne przyłączenie w szeregi koła.

Nowi członkowie lokalnego koła PZŁ muszą następnie udać się do Wydziału Postępowań Administracyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji, gdzie wydawane jest pozwolenie na broń myśliwską. To kolejne koszt około 250 złotych. Ponadto myślistwo wymaga zakupienia odpowiedniej broni. Na rynku dostępne jest wiele modeli broni myśliwskiej oraz różnorakich akcesoriów do niej. Warto na początku rozważyć na przykład zakup celownika noktowizyjnego. Dla początkujących dobrym wyborem będzie model OWL L3 LRF. Dobrą alternatywą dla sprzętów noktowizyjnych są urządzenia termowizyjne, na przykład model do obserwacji, Gryphon GQ35L marki HIKMICRO.

Jak wciągnąć się w myślistwo? Polowanie na zwierzynę to wyjątkowa pasja.

Powyżej podaliśmy kilka informacji o kosztach, z jakimi wiążę się wejście w myślistwo w Polsce. Prawda jest jednak taka, że te stawki to jedynie pewien procent całości kosztów związanych z zostaniem myśliwym. Do podanych wyżej kosztów należy doliczyć chociażby: stawkę za wydanie oświadczenia o niekaralności, zaświadczenia uprawniającego do nabycia broni, orzeczenie lekarskie i psychologiczne, wpisowe do koła, opłaty składkowe na rzecz koła i wiele innych. Rzecz jasna pod uwagę należy wziąć jeszcze koszt samej broni, akcesoriów (typu: lunety noktowizyjne, czy nasadki noktowizyjne na lunety celownicze ) amunicji, szafy na broń czy ubrań, w których będzie uprawiać myślistwo. Polowanie ma więc wymagający pewnych oszczędności próg wejściowy. Jeden z zajmujących się myślistwem blogerów na podstawie swoich doświadczeń wyliczył ten całościowy koszt na około 13 tysięcy złotych.

Odpowiedź na pytanie, jak zostać myśliwym jest więc prosta: wystarczy zgłosić się do lokalnego koła PZŁ. Po przejściu stażu, szkoleń i egzaminu zostaniemy wprowadzeni do myśliwskiej braci. Pod uwagę należy rzecz jasna wziąć cenę tego, jak zostać myśliwym. Koszt wejścia w to ciekawe hobby zależy od zasad panujących w konkretnym kole, sprzętu, na jaki się zdecydujemy, kosztów paliwa i odległości, jakie będziemy musieli pokonać i wielu innych czynników. Ogólnie jednak odłożenie na ten cel około 13 tysięcy złotych wydaje się dobrym pomysłem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl