Termowizory do obserwacji

Termowizory obserwacyjne to niezbędne urządzenia dla każdego myśliwego oraz leśnika. Dzięki nowoczesnej technologii pozwalają na obserwowanie wszystkich żywych organizmów w warunkach pozbawionych światła. Będą niezastąpionym sprzętem w tropieniu bądź obserwowaniu zwierząt każdego gatunku.

Działanie termowizorów oraz ich zastosowanie

Termowizory są specjalistycznymi urządzeniami, które służą do obserwowania organizmów żywych w ciemności. Ich działanie opiera się na promieniowaniu podczerwonym, które rejestruje ciepło pochodzące od obserwowanej jednostki lub przedmiotu. Termowizory obserwacyjne obecnie wykorzystuje się w wielu odmiennych dziedzinach, jedną z najpopularniejszych z pewnością jest myślistwo oraz leśnictwo. Oprócz tych kategorii urządzenia termowizyjne znajdują zastosowanie również w służbach mundurowych, a także w wielu gałęziach przemysłu, w budownictwie czy energetyce.

Urządzenia znane jako termowizory bardzo często są błędnie mylone z noktowizorami, mimo że zasadniczo różnią się od siebie. Jak już zostało wspomniane, termowizory wykorzystują ciepło płynące od obserwowanego obiektu, natomiast noktowizory wykorzystują w tym celu światło. Urządzenia te wyposażane są w specjalistyczne wzmacniacze światła, które nocą korzystają z blasku księżyca bądź gwiazd, a po jego wyłapaniu zwiększają poziom natężenia do tego stopnia, aby obraz mógł zostać rozpoznany przez ludzkie oko. Jest to zasadnicza różnica, która zwłaszcza w myślistwie oraz leśnictwie przeważa na rzecz termowizorów. Są one o wiele skuteczniejsze, szczególnie w warunkach bardzo słabo oświetlonych, takich jak zarośla czy gęste lasy.

Najlepszej jakości termowizory do obserwacji – na jakie kwestie zwracać uwagę?

Termowizja do obserwacji to grupa wielu bardzo zróżnicowanych sprzętów, których właściwości należy lepiej poznać oraz wybrać w zależności od indywidualnych potrzeb. Wśród najpopularniejszych urządzeń można znaleźć monokulary oraz binokulary. Pierwsze z nich używa się przy pomocy jednego oka, do drugiego natomiast dwoje oczu. Dzięki temu binokulary przypominające klasyczne lornetki umożliwiają dostrzeżenie celu z dalszej odległości. Wśród urządzeń tego rodzaju bardzo popularne pozostają kamery termowizyjne, które poza obserwacją pozwalają na nagrywanie swoich obserwacji, a także nasadki termowizyjne. Służą one do zwiększenia widoczności zwłaszcza podczas polowań. Wystarczy umieścić je na lunecie, aby poprawić widoczność.

Wybierając termowizor, należy mieć na uwadze kilka bardzo istotnych kwestii, które wpływają na jego jakość oraz wygodę użytkowania. Jeśli zależy nam na sprzęcie dobrej jakości, który sprawdzi się zarówno w dzień, jak i w nocy, należy zwracać szczególną uwagę na takie kwestie jak:

  • rozdzielczość wyświetlacza – w tej kwestii dobrymi wyborami będą urządzenia o rozdzielczości wynoszącej 1280 × 960, 1024 × 768, 720 × 540. Im wyższa wartość, tym lepszej jakości wyświetlacz.
  • rozmiar obiektywu – jest niezwykle istotny, gdy zależy nam na dobrej jakości obrazu. Najczęściej wybierane rozmiary obiektywu to 35 mm, 25 mm, 19 mm, a także mniejsze: 15 mm i 6 mm.
  • pamięć wewnętrzna – to szczególnie ważna kwestia, jeśli zależy nam na zapisywaniu obserwowanego obrazu, najchętniej wybierane termowizory mają pamięć równą 32 GB, 16 GB oraz 8 GB.

Oprócz powyższych kwestii warto wziąć pod uwagę również klasę szczelności urządzenia, jego producenta, rodzaj – monokular czy binokular, rodzaj zasilania, a także tak podstawowe sprawy jak waga oraz wymiary termowizora obserwacyjnego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl