Wielu myśliwych, którzy chcieliby urozmaicić swoje dotychczasowe wyprawy, zastawia się, które psy myśliwskie na dzika sprawdzą się najlepiej w ich przypadku. Pies towarzyszył człowiekowi od zawsze, nie inaczej było podczas polowań. Istnieje specjalna grupa, która ma cechy szczególnie doceniane przez myśliwych. Sprawdź, jaki pies na dziki będzie najlepszym wyborem!
Najlepsze psy myśliwskie na dziki. Szczegółowe informacje o dzikarzach
Nie każdy pies sprawdzi się w czasie polowań. To świetni towarzysze zabaw, wspólnych spacerów i leżenia na kanapie, jednak tylko nieliczne osobniki wyróżnia hart ducha, wytrwałość i chęć do nauki, często trwającej długie miesiące. Dzikarze to grupa, do której zaliczyć można wszystkie osobniki, użytkowane przy polowaniach na dziki. Rasy, należące do niej to na przykład jamniki, wyżły, a także teriery czy szpicle myśliwskie. Każdy myśliwy sam musi odpowiedzieć na pytanie, jaki pies na dziki będzie dla niego odpowiedni.
W pierwszej kolejności trzeba wspomnieć, że psy myśliwskie na dziki nie są w stanie zastąpić doświadczonego myśliwego. Pracę mogą ułatwić i uprzyjemnić, jednak wykorzystanie do tego celu nieprzeszkolonego, zbyt młodego, zbyt starego, nieprzystosowanego do takich zadań czworonoga, to narażenie go na śmiertelne niebezpieczeństwo. Pies używany do polowań powinien się cechować odwagą, inteligencją, zaciętością, a także poszanowaniem dla słowa właściciela. Nie może być nieposłuszny, gdyż takie działania stanowią dla niego samego zagrożenia.
Pies na odyńce i jego rola w czasie polowania. Jak powinien się zachować?
Idealny pies na odyńce według większości myśliwych to osobnik o mniejszych rozmiarach. Popularne są jamniki, gończe słowackie, a także teriery, chociaż te często wymagają dłuższej nauki. Warto zaznaczyć, że to właśnie dzięki swoim niewielkim rozmiarom są znacznie skuteczniejsze w terenie, niż większe i cięższe osobniki. Jaką rolę odgrywa pies podczas polowania na dziki? Musi on zatrzymać odyńca w jednym miejscu, oszczekując go, z bezpiecznej dla siebie odległości. Ważne, aby nie skłoniło to dzika do ucieczki, dlatego najlepiej, aby czworonóg wykazywał agresywność w stopniu umiarkowanym. Jeśli dzik nie poczuje, że niebezpieczeństwo jest blisko, myśliwy będzie mógł spokojnie dojść do niego i oddać strzał.
Pies używany do polowań na odyńce może być większych rozmiarów, jednak zalecane jest to tylko w przypadku polowań zbiorowych. Podczas nich zadaniem psów jest wypchnięcie dzików na linię czekających myśliwych. Właściwe przeszkolenie psa jest kluczowe, aby sprawdził się on w czasie łowów. Pupil musi wiedzieć, że samowolne gonienie za zwierzyną jest nie do zaakceptowania, a po skończonym pędzie zostanie on odwołany, a wtedy musi wrócić do podkładaczy. Warto pamiętać, że żadne psy myśliwskie na dziki nie zastąpią profesjonalnego sprzętu. Udając się na polowanie, zadbaj o odpowiednie zaopatrzenie. Sprawdź zakładkę noktowizja oraz termowizja, znajdziesz tam wysokiej jakości produkty, które z pewnością się przydadzą!
Jaki pies na dziki będzie najlepszym wyborem? Ta rasa i myśliwy tworzą zgrany duet!
Zastanawiasz się, jaki pies na dziki będzie nie tylko doskonałym myśliwym, lecz także przyjacielem? Jednymi z najczęściej wybieranych ras są jamnik szorstkowłosy, gończy słowacki, oraz gończy polski. Każdy z przedstawicieli wyróżnia się predyspozycjami, które jako odpowiedzialny właściciel będziesz mógł należycie wykorzystać.
Jamnik szorstkowłosy
Jamnik szorstkowłosy to pies o dużym temperamencie, uczuciowy, kochający, który niezwykle mocno przywiązuje się do swojego Pana. Nie poleca się jego adopcji do mieszkania oraz rodzinom z małymi dziećmi. Żywiołowy i energiczny, obdarzony wyjątkowym instynktem myśliwskim. Ma czuły węch, jest dobrym gończym.
Gończy słowacki
Gończy słowacki lubi zabawę, ma masę energii. To niezrównany łowca, który świetnie orientuje się w terenie. Jest niezależny, ale oddany swojemu Panu. Trudny do ułożenia, ale jeżeli zajmiesz się nim od szczeniaka, tresura będzie o wiele prostsza.
Gończy polski
Gończy polski to pies średnich rozmiarów. Majestatyczny, oddany i inteligentny. Potrzebuje dużej dawki ruchu. To czujny stróż, nieagresywny, dobrze odnajduje się w stadzie.