Zapaleni myśliwi często zastanawiają się, jaka jest najlepsza rasa psów myśliwskich. Pies to najlepszy przyjaciel człowieka, który dodatkowo, może być niezwykle przydatny w czasie łowów. Dzięki informacjom zawartym w tym artykule poznasz psy myśliwskie, przykładowe gatunki, które będą pomocne podczas polowań, a także ich potrzeby i talenty.
Psy myśliwskie – polowanie wraz z właścicielem
Adopcja psa to zawsze duża zmiana w życiu wszystkich domowników. W końcu zwierzę staje się członkiem rodziny. Pies, który będzie mieszkał w domu i spał na kanapie, to świetny towarzysz zabaw i kompan najmłodszych. Niestety, adoptując psa łowieckiego, powinno się wziąć pod uwagę miejsce zamieszkania. Jeśli czworonóg, nawet z gatunku z wybitnymi predyspozycjami łowieckimi będzie dużą część życia przebywał w mieście, może zatracić część swoich instynktów. Psy myśliwskie, bez względu na to czy mniejsze, czy większe, na czas szkolenia potrzebują sporej przestrzeni i spokoju. Aby mogły należycie wykonywać swoje zadania, muszą mieć jak najczęstszy kontakt ze środowiskiem łowieckim.
Co należy wziąć pod uwagę, wybierając psy myśliwskie? Rasy to coś, czym kieruje się większość zainteresowanych tym tematem osób. Podczas polowania czworonogi pracują z wiatrem. Wykorzystując wiatr górny, mają możliwość złapania tropu, a także wskazania go w linii prostej. Wiatr dolny za to umożliwia znalezienie zwierzyny po śladach, tę sztukę potrafią tylko nieliczne rasy gończe, na przykład posokowce.
Nawet najlepiej wyszkolone psy myśliwskie nie zastąpią profesjonalnego sprzętu. Idąc na polowanie, warto odpowiednio się przygotować, czego świadomi są doświadczeni myśliwi. Kiedy trudne warunki atmosferyczne będą się dawały we znaki, przyda się celownik noktowizyjny OWL L3 LRF 850NM z dalmierzem, a także termowizor obserwacyjny InfiRay Finder FL35R. Noktowizja i termowizja przydadzą się na łowach! Każdy z tych produktów został wyprodukowany przez znanego producenta, z zastosowaniem najnowszych technologii. Innowacyjne opcje, najwyższa jakość i przystępne cena z pewnością zachęcają do zakupów!
Jaka rasa psów myśliwskich będzie najlepsza w Twoim przypadku? Poznaj aż 6 grup
Każda rasa psów myśliwskich ma swoje zalety. Jeżeli zależy Ci na znalezieniu czworonoga, z najlepszymi dla Ciebie predyspozycjami, warto dokładnie zapoznać się z cechami poszczególnych osobników. Oczywiście, każdy pies wykorzystywany do polowań jest inny, jednak pewne grupy mają unikalne zdolności, które przydadzą się podczas długich łowów. Na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając psy na polowania. Rasy i grupy wymienione w tym artykule z pewnością Cię zainteresują!
Psy myśliwskie można podzielić na 6 grup, uwzględniając, jakie funkcje pełnią na polowaniu. Wyróżniamy:
- psy gończe
- aportery
- norowce
- posokowce
- dzikarze
- wyżły
Najlepsze psy myśliwskie – przykładowe gatunki, które sprawdzą się nie tylko podczas polowania
Poznaj psy myśliwskie, przykładowe gatunki, które zostały wymienione w tym artykule, mogą się okazać najlepszym wyborem. Jedną z najbardziej znanych grup są wyżły. Te psy myśliwskie są wyjątkowo wszechstronne, łączą w sobie wiele dobrych cech, tworząc idealnego pomocnika dla myśliwego. Bardzo dobrze tropią, aportują, a także wskazują lokalizację. Dodatkowo wykorzystują stójkę, czyli pozycję z podniesioną jedną łapką, nosem pokazując tropione zwierzę. Wyżły stójkę mają zapisaną w genach, jest to przydatna umiejętność, której inne psy muszą się nauczyć. Przykładem wyżła, jest piękny wyżeł niemiecki.
Dzikarze
Dzikarze to psy, wykorzystywane do polowań na duże zwierzęta, jak właśnie dziki. Przedstawiciele tej grupy są odważne, uparte i nieustępliwe. Ofiarę osaczają, a następnie dzielnie atakują. Przedstawicielami dzikarzy są teriery szkockie i beagle.
Posokowce
Kolejne psy myśliwskie, o których należy wspomnieć to posokowce. Podążają one za śladami krwi i zapachem, a następnie lokalizują martwe zwierzę. W ten sposób myśliwy może łatwo i szybko do niej dotrzeć. Dlaczego posokowce są tak istotne? W gęstym lesie lokalizacja martwego ptaka będzie niezwykle trudna. Posokowiec bawarski lub gończy alpejski poradzi sobie z tym zadaniem bez trudu!
Norowce
Następne psy na polowania, rasy takie jak jamnik, czy terier walijski, znają wszyscy. Norowce, czyli czworonogi szukające zwierzyny mieszkającej w norach, są wytrwałe i czujne. Pomagają myśliwym znaleźć lisy i borsuki, a później wypłaszają je z ich podziemnych kryjówek. Te pieski charakteryzują się przede wszystkim zamiłowaniem do kopania dziur, a także krótkimi kończynami.
Aportery
Aportery to w dzisiejszych czasach najczęściej wybierane psy myśliwskie. Pomagają w polowaniach, przynosząc ptaki, lub inne mniejsze zwierzęta, które zostały ustrzelone. Przynoszą je prosto pod nogi właściciela. Potrafią to zrobić delikatnie i z wyczuciem, aby nie uszkodzić ciała. Te psy są kochające, niezwykle oddane człowiekowi i potrzebują, aby ich Pan był stale przy nich obecny. Rasa aportera to golden retriever, czy cocker spaniel.
Psy gończe
Ostatnia już rasa psów myśliwskich, czyli psy gończe to zwierzęta ruchliwe, z niezwykle czułym węchem. Często głośno szczekają, co może być uciążliwe dla osób żyjących w mieszkaniu. Psy gończe udają się w pogoń za zwierzyną, przedstawicielami tej grupy są ogary polskie, bassety, oraz harriery.