Odpowiednie wyposażenie ma ogromny wpływ na sukces przeprowadzanego polowania. To dzięki niemu można obserwować teren i szybciej zobaczyć konkretną zwierzynę, ocenić jej wielkość, gatunek oraz szczególne cechy, aby odnaleźć tę właściwą sztukę i ostatecznie ją upolować za pomocą właściwej, celnej broni. Wyposażenie to podstawa i od niego trzeba zacząć, jeśli chce się być profesjonalnym myśliwym. Jego uzupełnianie i rozwijanie powinno iść w parze z nauką kunsztu myśliwskiego. Dowiedz się, co powinien mieć ze sobą myśliwy, gdy wybiera się na polowanie.
Broń myśliwego to podstawa! Wybierz idealną dla siebie
Odnalezienie idealnej broni nie jest łatwym zadaniem. W wielu przypadkach wymaga testowania różnych rodzajów i typów sprzętów, aby w końcu trafić na coś wygodnego, praktycznego i dostosowanego do zwierzyny, na jaką chce się polować. Do broni należy dobrać jeszcze odpowiednią amunicję, co jest równie ważnym zakupem. Co istotne dla wielu myśliwych, nie muszą oni ograniczać się jedynie do broni seryjnie produkowanych.
Wiele osób może zabrać ze sobą jednostki produkowane indywidualne, dostosowane do potrzeb danego myśliwego. Ważne jest jednak to, aby broń wpisywała się w tzw. kodeks myśliwski, który zakazuje niektórych typów sprzętów i amunicji. W wyposażeniu myśliwego nie może być np. broni o lufach gwintowanych czy amunicji strzeleckiej i specjalnej wykorzystywanej w wojsku. Za to powinien mieć przy sobie nóż oraz broń gładkolufową na amunicję kulową przystosowana do polowań na określony typ zwierzyny.
Lornetki – niezbędny sprzęt dla każdego myśliwego
Poza odpowiednio dobraną bronią myśliwy powinien mieć zawsze przy sobie lornetkę. Dostępne są one w formie tradycyjnej, która pozwala na obserwację obiektów i zwierzyny nawet ze sporej odległości oraz z funkcją termowizji, umożliwiające nocne badanie konkretnych terenów. Lornetka przydaje się w pracy myśliwego, leśniczego i ochroniarza. Jest wygodna i użyteczna. Najważniejsze jest jednak to, aby dopasować ją do siebie. Powinna mieć najważniejsze cechy, które przydają się danemu myśliwemu w wyprawach czy codziennych obowiązkach. Dla osób, które często poruszają się pod osłoną nocy, polecane są lornetki termowizyjne. Swobodnie można używać ich zarówno po zachodzie słońca, jak i w dzień.
Noktowizory – urządzenia przystosowane do nocnych polowań
Wyposażenie myśliwego powinno być przystosowane do warunków, w których najczęściej dana osoba poluje. Wielu z nich wybiera się na nocne wyprawy w celu spokojnego odnalezienia zwierzyny. Po zapadnięciu zmroku zwierzęta mogą częściej się pojawiać w określonych miejscach albo bezpiecznie odpoczywać, korzystając z uroków nocy. Dzięki temu myśliwy może w komfortowych warunkach zbadać teren, sprawdzić stan zwierzyny i ocenić jej ilość.
Dla tych, którzy lubią wybierać się na wyprawy w nocy, stworzone zostały noktowizory. Umożliwiają one bezpieczne poruszanie się, nawet gdy wokół jest jedynie niewielka ilość światła. Działają na zasadzie podczerwieni, nie płoszą zwierzyny ani w żaden sposób nie koncentrują jej uwagi. Używa się ich do oceny stanu zwierząt oraz ochrony obiektów i mienia.
Ubrania – zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi i czynnikami zewnętrznymi
Wyposażenie myśliwskie to nie tylko broń i akcesoria, które powinien mieć każdy zajmujący się sztuką polowania. Istotne są również odpowiednie ubrania, o których nie można zapomnieć. Zabezpieczają one nasz organizm przed warunkami atmosferycznymi oraz przed owadami czy różnego typu zwierzyną. Dobre ubranie myśliwego jest nieprzemakalne, szczelnie chroniące skórę przed zagrożeniami i lekkie, aby nie ograniczać ruchów. Do stroju warto dokupić środki na owady, pomagające odstraszyć od siebie wszelkiego rodzaju kleszcze, komary czy muszki.
Środki odstraszające owady i dodatkowe akcesoria
Wybór szczelnej odzieży jest niezwykle ważny, jeśli chcemy zabezpieczyć się przed owadami, jednak najskuteczniejsze w walce z komarami, muszkami i kleszczami są urządzenia odstraszające. Można je umieścić np. przy swoich schronieniu, gdy wieczorem albo w nocy spędza się czas w lesie czy na innym terenie przeznaczonym do polowań. Do takiego zestawu warto dokupić stołki, siedziska, termosy, śpiwory czy hamaki, które znacząco zwiększają komfort polowań.
Akcesoria ochronne – bezpieczeństwo myśliwego powinno być podstawą
Ubranie i środki odstraszające owady to tylko część elementów, które powinien mieć myśliwy. Dobrze jest zadbać również o ochronę słuchu i oczu. Do tego przydadzą się np. specjalnie wyprofilowane słuchawki neutralizujące dźwięk wystrzałów. Chronią one bębenki w uszach, aby te nie zostały uszkodzone w trakcie strzelania do zwierzyny. Dobra ochrona słuchu to jednak nie tylko wyciszenie, lecz także sprzęty, które potęgują wrażenia słuchowe, dzięki czemu ułatwiają lokalizację niektórych gatunków zwierząt.
Do ochrony wzroku warto zakupić okulary strzeleckie, które pozwolą zabezpieczyć nasze oczy przed odpryskami, owadami i uderzeniami. Dzięki temu można bezpiecznie poruszać się po terenie polowania i w razie potrzeby oddać strzał, nie martwiąc się o to, że uszkodzi się własny wzrok. Okulary strzeleckie dostępne są w wielu modelach, np. przygotowane z myślą o osobach z okularami korekcyjnymi.
Istotne jest także wyposażenie samochodu myśliwego. W pojeździe powinny się znaleźć takie rzeczy jak ubrania (kalosze, swetry, bluzy, kurtki, czapki, rękawice), pudełka na amunicję i sprzęt do transportu zwierzyny. Do tego warto dodać śpiwory, koce termiczne, zestawy myśliwskie, środki na owady, pastorały czy nawet zestawy do czyszczenia broni.