Promocje

Iluminatory laserowe podczerwieni

Polowanie nocą jest dosyć wymagające. Ważne jest przede wszystkim to, by zachować odpowiedni poziom dyskrecji i móc skutecznie namierzyć cel. W ciemności wydaje się to niemożliwe – w końcu potrzebujemy do tego światła, musimy widzieć dany obiekt. Jednak od jakiegoś czasu standardowym wyposażeniem myśliwych stały się noktowizory. Iluminatory podczerwieni są w stanie sprawić, że tego typu sprzęt stanie się jeszcze bardziej precyzyjny i pozwoli nam na widzenie w ciemności.

Dlaczego iluminator laserowy podczerwieni pozwala nam na prowadzenie dyskretnej obserwacji?

Iluminator podczerwieni do noktowizora korzysta z fal, które są na granicy świetlnych i radiowych. Podczerwień to fale, których długość wynosi od 780 nanometrów do jednego milimetra. W myślistwie korzystamy z iluminatorów podczerwieni, które operują na falach o długości około 850 lub 940 nanometrów. Tego typu rozwiązania są w stanie emitować fale, które odbierane są przez nasz noktowizor jako informacja wizualna. Są one więc w stanie wykonać coś, co pozornie (bez znajomości możliwości podstawowej fizyki) jest niemożliwe – „doświetlić” jakiś teren, bez generacji fal świetlnych.

Oznacza to, że jesteśmy w stanie uzyskać więcej informacji wizualnych na danym obszarze bez generowania jakiegokolwiek światła – ma to ogromne znaczenie podczas polowania. W ten sposób zyskujemy na precyzji i skuteczności – jesteśmy w stanie lepiej celować, jednocześnie nie tracąc na dyskrecji. Zwierzę może być stosunkowo blisko nas, a i tak nie powinno zobaczyć żadnego światła. A to jeden z podstawowych czynników alarmujących zwierzynę, motywujących go do ucieczki. Weźmy pod uwagę, że zwierzęta funkcjonujące nocą są generalnie lepiej wyczulone na nawet niewielkie fale świetlne. W sytuacji, gdy „zbombardujemy” je światłem latarki lub widzialnego lasera, na pewno nie umknie to ich uwadze. Natomiast posługując się prostym, tanim przyrządem, jakim jest iluminator laserowy podczerwieni, jesteśmy w stanie przyglądać się odległym i bliskim obiektom za pomocą noktowizora i rejestrować jeszcze więcej szczegółów.

Iluminator podczerwieni do noktowizora – jakie są jego realne możliwości?

Iluminator podczerwieni laserowy jest więc urządzeniem, które sprawia, że noktowizor jest w stanie rejestrować znacznie więcej szczegółów, a same zwierzęta nie są świadome tego, że ktoś prowadzi obserwację. Przynajmniej w niektórych przypadkach. Istnieją gatunki, które są w stanie obserwować w bardzo ograniczonym zakresie światło podczerwone. Jednak mowa tu o zwierzynie zmiennocieplnej. Stałocieplne ptaki i ssaki zdecydowanie nie posiadają zmysłu, który byłby w stanie im na to pozwolić. Co innego w przypadku niektórych gatunków płazów i gadów. Ich obserwacja nocą może być więc utrudniona. Choć warto pamiętać, że podczerwień to również spektrum. Niektóre iluminatory podczerwieni będą generować „światło”, które może być potencjalnie przez nie wychwycone, gdyż jego długość fali jest mniejsza, a inne na tyle subtelne, by nawet tym bardziej czułym na oddziaływanie podczerwieni zwierzętom ono nie przeszkadzało. Zwykle stosowane iluminatory podczerwieni to te opierające się o podczerwień o długości 850 nm i 940 nm.

Iluminator podczerwieni 850 nm to np. dostępny w naszej ofercie IR SI-850L. Urządzenie to wybitnie dobrze radzi sobie ze wspieraniem noktowizorów przy dużej odległości. Dzięki jego specyfikacji możliwe jest uzyskanie obrazu na odległości kilkuset metrów, przy sporym poziomie dyskrecji. Kolejnym modelem wartym uwagi jest IR SI-940L. Ten radzi sobie lepiej przy krótkim zasięgu, oferując fenomenalnie wysoki poziom precyzji i skuteczne wsparcie dla noktowizora. W naszym sklepie dostępne są także wszelkie akcesoria niezbędne do prawidłowego montażu iluminatorów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl