Polowanie na dziki w Polsce – co powinieneś wiedzieć?

Polowanie na dziki w Polsce – co powinieneś wiedzieć?

Dziki to powszechnie występujące nie tylko w Polsce, lecz także ogólnie w naszej części Europy zwierzęta uznane za gatunek inwazyjny. Zgodnie z przepisami polskiego prawa ich populacja wymaga regulacji. Jak polować na dziki? Jakich uprawnień i sprzętu to wymaga? Co zrobić, aby zwierzę nie uciekło nam sprzed nosa? Jeżeli szukasz odpowiedzi na te pytania, dobrze trafiłeś. Dzięki temu krótkiemu poradnikowi, polowanie na dziki nie powinno stanowić dla ciebie większego wyzwania.

Polowanie na dziki w Polsce – czy potrzebne jest pozwolenie?

Podstawą prawną pozwalającą polować na dziki w Polsce jest rozporządzenie Ministra Środowiska z 22 marca 2005 roku. To dokument, który bardzo szczegółowo określa warunki, w jakich ma odbywać się polowanie na te dzikie świniowate. Czy można polować na dziki, jeśli nie posiadamy odpowiednich dokumentów? Jak wynika ze wspomnianego rozporządzenia, nie jest to legalne. Każdy, kto chce polować na dziki w Polsce, musi należeć do Polskiego Związku Łowieckiego. Członkowie PZŁ trzymają się bardzo wyraźnie regulacji związanych z odławianiem tych zwierząt, zarówno pod względem używanej broni, jak i ilości zwierzyny ustrzelonej w danym sezonie.

Aby polowanie na dziki w Polsce było legalne, myśliwy musi być więc członkiem PZŁ i przestrzegać wszelkich przepisów i regulacji dotyczących odłowu. Według przepisów, dzików nie dotyczy również zakaz strzelania do zwierzyny posilającej się przy paśnikach czy lizawkach. Bardzo ważnym aspektem prawnym związanym z polowaniem na dziki jest nowelizacja ustawy z 20 grudnia 2019 roku. Dokument ten dotyczy działań mających pomóc w zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń. Według nowych przepisów patroszenie odstrzelonych dzików powinno odbywać się na powierzchni możliwej do mycia i odkażania, na przykład na jednorazowym materiale nieprzepuszczalnym. Ponadto myśliwi powinni dezynfekować noże, środki transportu, pojemniki czy odzież.

Jak polować na dziki? Jaki sprzęt ze sobą zabrać?

Z wyjątkiem odpowiedniej broni i amunicji należy wyposażyć się w dodatkowe akcesoria, które mogą znacznie ułatwić polowanie. Jeżeli na łowy wybieramy się w nocy, warto zaopatrzyć się w noktowizory czy termowizory. Tego typu sprzęt występuje w różnych wersjach, takich jak lunety, nasadki na lunety czy monokulary. Szeroki wybór sprzętów noktowizyjnych znajdziesz w ofercie sklepu TaniePolowanie.pl. Spośród dostępnych modeli wyróżniają się między innymi monokulary termowizyjne zapewniające zwiększony zakres detekcji, a jednocześnie wysoką jakość obrazu. Dzięki temu możliwa staje się bezproblemowa identyfikacja zwierzęcia nawet z dużej odległości. Na uwagę zasługuje ponadto specjalna nakładka termowizyjna o niewielkich rozmiarach, która pozwala na skuteczną obserwację oraz nagrywanie i zapisywanie plików na karcie microSD.

Warto też pomyśleć o przynętach czy innych wabikach. Dziki mają słaby wzrok, za to bardzo czuły węch i słuch. Istnieją urządzenia naśladujące dźwięki wołania samicy czy odgłosy wzywania pomocy przez prosięta. Na rynku dostępne są również przynęty zapachowe. Dziki uwielbiają zapach melasy oraz jagód. Pamiętaj też, że odstraszają je typowo ludzkie zapachy, a więc woń detergentów, perfum czy dezodorantów. Aby polowanie na dziki się udało, nie stosuj ich przed polowaniem. Ubrania do polowania najlepiej prać w gorącej wodzie oraz sodzie oczyszczonej.

Kiedy najlepiej polować na dziki? Jak w Polsce wygląda sezon łowiecki?

W związku z przepisami z 2019 mającymi na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń, okres łowiecki dla tych zwierząt został przedłużony do całego roku. Należy jednak pamiętać, że istnieją określone normy odstrzału wyznaczane przez Ministra Środowiska oraz PZŁ. Nie należy tych norm przekraczać, a każde postrzelone zwierzę powinniśmy zgłaszać do naszego lokalnego koła Polskiego Związku Łowieckiego. Oprócz aspektu dotyczącego pory roku, w wątku kiedy najlepiej polować na dziki, warto też zwrócić uwagę na porę doby. Coraz popularniejsze jest polowanie w nocy. W wielu miejscach dziki przestawiają się na aktywność nocną, aby uniknąć myśliwych polujących za dnia, a także samochodów czy maszyn rolniczych. Oczywiście na nocne łowy warto wybrać się z odpowiednią kamerą czy lunetą noktowizyjną. Różne modele znajdziesz na taniepolowanie.pl.

Skoro znamy już czas, warto rozważyć też odpowiednie miejsce. Gdzie polować na dziki? Najprostsza odpowiedź brzmi: wszędzie. Ten gatunek bardzo łatwo dostosowuje się do różnych warunków, a jego siedliska można znaleźć zarówno w głębokich lasach, jak i w pobliżu pól uprawnych. Jednak można wskazać parę reguł dotyczących miejsc przebywania dzików. W okresie wegetacyjnym szukaj ich na różnego rodzaju uprawach, czyli w polach, sadach, a czasem nawet w ogródkach (choć w tych ostatnich zdecydowanie rzadziej – dziki wolą aż tak nie zbliżać się do ludzi). Jeżeli zobaczysz charakterystyczne ślady racic (podobne do jelenich, ale nieco bardziej zaokrąglone), a także rozkopaną ziemię (dziki grzebią w niej swoimi „ryjkami”, szukając pożywienia), wpadłeś na trop tych stworzeń. Bardzo dobrym znakiem jest wyraźny zapach moczu i odchodów – oznacza to, że zwierzę było tu niedawno.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl