Termowizja – Co to jest?

Termowizja – Co to jest?

Termowizja, zwana profesjonalnie termografią, to proces rejestrowania promieniowania cieplnego emitowanego przez obiekty i ciała. Powszechnie wykorzystywana jest w wielu dziedzinach życia, służy między innymi do diagnostyki urządzeń mechanicznych, obwodów elektrycznych czy termoizolacji budynków. Oprócz tego cieszy się coraz większą popularnością wśród myśliwych. Kamery czy lunety termowizyjne są w stanie wskazać obecność zwierzyny nawet w największej ciemności. Co jednak sprawia, że jesteśmy w stanie cieszyć się tą technologią? Jaki związek z termowizją ma promieniowanie w spektrum podczerwieni? I czym różni się ta technologia od równie popularnej noktowizji?

Termowizja: co to jest i jak działa? Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania!

Proces, o którym piszemy, formalnie nazywa się termografią, jednak powszechnie stosuje się określenie termowizja. Jak działa ta specyficzna technologia? Każdy z obiektów, które widzimy, emituje fale elektromagnetyczne mieszczące się w spektrum podczerwieni. Są to fale o długości większej niż te w spektrum światła widzialnego. Tak się składa, że ilość promieniowania podczerwonego, jaką emituje dana powierzchnia, jest bezpośrednio powiązana z jej temperaturą. Kamery termowizyjne mierzą ilość podczerwieni emitowaną przez badany obiekt, a następnie dokonują obliczeń pozwalających ustalić ich temperaturę. To z kolei prowadzi do pokazania temperatury obiektu jako odpowiedniego koloru. Najczęściej cieplejsze obiekty przedstawiane są jako czerwone, brązowe lub białe, a zimniejsze są zielone, niebieskie, a nawet czarne. Lunety oraz nasadki termowizyjne znajdziesz na stronie sklepu taniepolowanie.pl.

Noktowizor czy termowizja? Którą z nowoczesnych technologii wybrać?

Gdy szukasz sprzętu myśliwskiego służącego do polowania w nocy, często trafiasz na terminy takie jak „noktowizja” czy „termowizja”. Co to jest termowizja, już wiemy i poznaliśmy zasadę działania tej technologii. Czym jednak różni się od noktowizji? Co będzie lepsze do nocnych łowów: noktowizor czy termowizja? Wiemy już, że termowizja opiera się na powiązaniu emitowanego przez obiekty promieniowania podczerwonego z temperaturą. Noktowizja działa nieco inaczej. Przede wszystkim operuje w spektrum światła widzialnego. Noktowizor wzmacnia rejestrowane przez siebie światło kilka tysięcy razy, tym samym pozwala dostrzec to, co gołym okiem jest niezauważalne. Można powiedzieć, że technologia ta polega na stałym rozjaśnianiu docierającego do kamery obrazu.

Którą z tych technologii lepiej wybrać? W kamerze termowizyjnej zwierzęta są widoczne jak na dłoni. Wielkie plamy żółtego i czerwonego ciepła na czarno-niebieskim tle zimnego lasu stanowią łatwy cel podczas nocnych polować. Tymczasem urządzenie noktowizyjne generalnie pokażą nam to, co widzimy gołym okiem, jedynie ułatwią przebicie się przez ciemność nocy. Niektórzy myśliwi wolą takie rozwiązania, uznając termowizyjne zabawki za przesadne ułatwienie. Ponadto urządzenia korzystające z termowizji co do zasady są droższe od tych noktowizyjnych. Odpowiedź na pytanie: noktowizor czy termowizja zależy od indywidualnych preferencji i budżetu. Niezależnie od tego, którą z tych opcji wybierzesz, zarówno jeden, jak i drugi typ urządzeń znajdziesz w atrakcyjnej cenie w naszym sklepie internetowym taniepolowanie.pl.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl