Podręcznik myśliwego: jak rozpoznawać dzikie zwierzęta podczas polowania?

Podręcznik myśliwego: jak rozpoznawać dzikie zwierzęta podczas polowania?

Każdy myśliwy powinien umieć rozpoznawać zwierzęta. Podstawy tej wiedzy można poznać podczas starania się o pozwolenie na polowanie, jednak to dopiero pierwszy krok. Niekiedy różnice między poszczególnymi gatunkami potrafią być dość subtelne, zwłaszcza z daleka – do tego dochodzi potrzeba oceny wieku czy płci. Jak rozpoznawać dzikie zwierzęta w Polsce?

Jak rozpoznawać dzikie zwierzęta? Sprawdź, co warto wiedzieć przed polowaniem

Dzikie zwierzęta w lesie czują się jak w domu – myśliwi są jednak jedynie gośćmi, przez co muszą nauczyć się dość trudnej sztuki rozpoznawania poszczególnych osobników. To istotna kwestia z wielu powodów: jednym z najważniejszych jest uniknięcie postrzelenia danego zwierzęcia poza jego okresem łownym. Czasem podobne gatunki mogą mieć je w różnym czasie – warto więc wiedzieć, jak je odróżnić, aby nie złamać prawa i nie zaburzyć równowagi ekosystemu. Co więcej, w niektórych sytuacjach nawet najbardziej doświadczony myśliwy może mieć problem z rozpoznaniem zwierząt. Dotyczy to głównie polowania w nocy lub w warunkach niskiej widoczności – w takim przypadku warto wyposażyć się w sprzęty takie jak termowizory.

Dobrym przykładem zwierząt, które ciężko odróżnić, są dwa gatunki jelenia: jeleń wschodni (jeleń sika) i jeleń szlachetny. Te dzikie zwierzęta mają nieco inne okresy, w których można na nie polować. Pierwszy z gatunków wyróżnia się charakterystycznymi białymi plamkami, których nie znajdziemy na sierści jelenia szlachetnego. Jest też od niego znacznie mniejszy. Podobne wymiary do jelenia wschodniego ma z kolei daniel zwyczajny, którego można rozpoznać po bardziej rozbudowanym porożu. Wszystkie trzy gatunki łatwo odróżnić od objętego ścisłą ochroną łosia – jego charakterystyczne cechy to masywne rozmiary, obły pysk i duże, łopatowate poroże.

Dzikie zwierzęta w Polsce – jakie są najpowszechniejsze gatunki zwierzyny łownej w naszym kraju?

Warto zakupić odpowiednie wyposażenie myśliwego, które pomoże dostrzec szczegóły obserwowanej zwierzyny. Z daleka odróżnienie jelenia wschodniego od daniela może być niemałym wyzwaniem, jednak lornetki, lunety czy noktowizory znacznie ułatwią to zadanie. Należy przy tym pamiętać, które zwierzęta dzikie w Polsce są pod ochroną. Oprócz łosi są to m.in. żubry, wilki, rysie czy niedźwiedzie brunatne. Większość z chronionych gatunków ssaków jest na szczęście dosyć łatwa do odróżnienia – przy złych warunkach potrzebny może być jednak specjalistyczny sprzęt.

Nieco trudniej jest z ptakami, które trudniej odróżnić ze względu na rozmiary, odległość i szybkość poruszania się. Jakie są dzikie zwierzęta i ptaki chronione w Polsce? Należą do nich tak charakterystyczne gatunki, jak bocian, orzeł bielik czy puchacz, ale też nieco mniej wyróżniające się osobniki – np. czaple, kukułki, żurawie i jastrzębie. Jakie dzikie zwierzęta w Polsce można upolować? Oprócz wspomnianych wyżej jeleni czy danieli warto przyjrzeć się właśnie skrzydlatej zwierzynie łownej: jarząbkom, bażantom, kuropatwom czy krzyżówkom. Wracając do ssaków, w naszym kraju pod ścisłą ochroną są bobry, jednak swobodnie można polować na piżmaki. Te dwa gatunki są bardzo podobne, a podstawowa różnica to ogon: u bobrów ma on formę charakterystycznej płaskiej, obłej „łopaty”, podczas gdy u piżmaka jest wąski i podłużny. Zwierzę to przypomina nieco szczura, przez co jest czasami nazywane „szczurem wodnym”.

Naucz się rozpoznawać zwierzęta dzikie – wskazówki, które powinien znać każdy myśliwy

Co jeszcze warto wiedzieć, gdy uczymy się rozpoznawać zwierzęta? Dzikie okazy mają to do siebie, że nie zawsze wpisują się w podręcznikowe ramy wyglądu. Odróżnienie jelenia wschodniego i daniela zwyczajnego może być bardzo trudne w przypadku samic, które nie mają rogów. Nawet samce mogą czasami mieć poroże wymykające się cechom charakterystycznym dla danego gatunku. Podobnie będzie z bobrami i piżmakami – znajdą się osobniki chronionych ssaków z nieco mniej płaskimi ogonami. W takich momentach zawsze warto się im dokładnie przyjrzeć, korzystając z profesjonalnego sprzętu.

Kolejnym sposobem rozpoznawania zwierząt jest robienie tego po śladach. Tropy wilka będą znacznie większe od tropów psa, chociaż podobne w kształcie – mimo że wilki są pod ochroną, rozróżnienie śladów będzie przydatne dla myśliwych polujących z czworonogami. Jak wygląda ta kwestia w przypadku innych zwierząt? Dla przykładu u kaczek krzyżówek zobaczymy charakterystyczne odbicie błony między palcami. Wyjątkowo charakterystyczne będą ślady zająca, u których tylne łapy są wyraźnie dłuższe od przednich. Łoś wyróżnia się rozmiarem – jego trop również będzie znacznie większy od tego należącego do sarny czy jelenia. W przypadku dzika zadanie będzie dość proste: można go rozpoznać po charakterystycznych, rozchodzących się raciczkach.

Jakie są dzikie zwierzęta? Co wiedzieć o zwierzynie łownej przed polowaniem?

Dobra umiejętność rozpoznawania zwierząt przyda się szczególnie podczas polowania w nocy. W ograniczonej widoczności i trudnych warunkach szybkie rozpoznanie gatunku, płci czy wieku zwierzęcia może być kluczowe. Wtedy też dzikie zwierzęta są bardziej aktywne – przed nocnym polowaniem warto jednak dokładnie poznać teren, na którym będziemy łowić. Co istotne, nie powinno się oddawać strzałów w kierunku dróg publicznych lub miejsc zamieszkanych. Ważną kwestią jest też upewnienie się, czym jest cel, w który strzelamy. Staranne przygotowanie i użycie profesjonalnego sprzętu pozwala uniknąć różnych niepożądanych sytuacji – warto zwrócić na to uwagę, jeżeli chcemy polować w sposób rozważny i zgodny z prawem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl